Większość organizacji pozarządowych uczestniczy w licznych szkoleniach, organizowanych przez inne organizacje lub instytucje. Zdarza się jednak, że ze słuchacza przeistaczamy się w trenera - udzielamy instruktażu nowym wolontariuszom lub też dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem z publicznością większą lub mniejszą. Część z nas ma naturalne predyspozycje do wystąpień publicznych i szkolenie przychodzi im naturalnie. To jednak mniejszość, najczęściej do wystąpienia musimy się solidnie przygotować.
Dziś postanowiliśmy wesprzeć Was w takich własnie sytuacjach - gdy mamy wystąpić jako trener czy prelegent, a nasze doświadczenie i pewność siebie w tym zakresie są ograniczone. Proponujemy, swoim zwyczajem, kilka cennych publikacji on-line, które znaczenie ułatwią Wam wejście w rolę przekazującego wiedzę innym. Kto wie, może jeśli nie prowadziliście szkoleń, po zapoznaniu się z rekomendowanymi publikacjami zaczniecie? :-)
Na początek proponujemy książkę "PODRĘCZNIK trenera NGO" z 2008 r., przygotowany w ramach projektu Dobry Trener NGO (Opracowanie przygotowane przez Stowarzyszenie ASTD Global Network Poland i Fundację Obserwatorium Zarządzania w ramach projektu Dobry Trener NGO ze środków Mechanizmu Finansowego EOG, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych).
Publikacja została napisana przez trenerów dla trenerów - omawia kluczowe kompetencje, które powinna posiadać osoba prowadząca szkolenia:
- Komunikacja interpersonalna
- Rozwój osobisty i zawodowy trenera
- Zarządzanie procesem grupowym
- Prezentacje i wystąpienia publiczne
- Organizacja i planowanie szkoleń
"Podręcznik trenera. Praktyka prowadzenia szkoleń" wydany w ramach Biblioteki Moderatora z 2004 r.
"Jak efektywnie szkolić pracowników" oraz "Jak się wyszkolić, by szkolić innych. Wprowadzenie w problematykę zawodu trenera" przygotowane na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z 2009 r. przyda się nie tylko firmom, ale także NGO.
Publikacja jeszcze z dawnych czasów PHARE, ale nadal pełna wskazówek o tym "JAK ZORGANIZOWAĆ I POPROWADZIĆ SZKOLENIE". OPRACOWANIE: Katarzyna Wawer-Dziedziak; ZWIĄZEK RZEMIOSŁA POLSKIEGO 2004
"Jak przygotować zajęcia komputerowe dla osób dorosłych w bibliotece" oraz "Doskonalenie kompetencji trenerskich wskazówki dla osób prowadzących zajęcia komputerowe w bibliotekach" . Poradniki powstały w ramach projektu „Informacja dla obywateli – cybernawigatorzy w bibliotekach”, zainicjowanego przez polskich uczestników programu wymiany rządu amerykańskiego IVLP „Library & Information Science", realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Polsce. Publikacja stanowi część zestawu materiałów dydaktycznych dla uczestników szkoleń (bibliotekarzy i wolontariuszy).
W "Poradniku dla trenerów i organizatorów szkoleń komputerowych dla seniorów" M Łotys z Fundacji Wspomagania Wsi (2010) znajdziecie mnóstwo wiedzy o pracy z osobami starszymi uczącymi się obsługi komputera.
"Warsztaty kompetencji międzykulturowych – podręcznik dla trenerów" Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytet Warszawski, Międzykulturowe Centrum Adaptacji Zawodowej - w ramach IW EQUAL.
"Silver Team czyli potęga doświadczenia. Poradnik trenera osób starszych" Wrocław 2013.
"Umiejętności niezbędne do partycypacji. Poradnik do kształcenia szkolących seniorów do aktywności obywatelskiej" oraz "Skuteczna partycypacja. Poradnik dla seniorów-wolontariuszy aktywnie reprezentujących swe środowisko w życiu publicznym" wydane w ramach międzynarodowego projektu SEVIR i dostepne w pięciu wersjach językowych na stronie www.sevir.eu.
"Umiejętności niezbędne do partycypacji. Poradnik do kształcenia szkolących seniorów do aktywności obywatelskiej" oraz "Skuteczna partycypacja. Poradnik dla seniorów-wolontariuszy aktywnie reprezentujących swe środowisko w życiu publicznym" wydane w ramach międzynarodowego projektu SEVIR i dostepne w pięciu wersjach językowych na stronie www.sevir.eu.
"Ekonomia solidarności. Przewodnik dla trenera" to praktyczny skrypt, który pomoże w edukowaniu młodzieży na temat ekonomii społecznej.
"EDUKACJA ANTYDYSKRYMINACYJNA. Podręcznik trenerski". Podręcznik powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Willa Decjusza –Akademia Treningu Antydyskryminacyjnego.
"Edukacja dla godności. poradnik dla facylitatatorów i facylitatorek." Amnesty International. Poradnik jest przeznaczony dla trenerów i trenerek edukacji praw człowieka,którzy/ które chcą wprowadzać strategie aktywnego uczestnictwa do edukacji praw człowieka oraz rozwijać swoje umiejętności trenerskie.
Lekturą obowiązkową są także publikacje Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych >>>. Stowarzyszenie poleca także praktyczny podręcznik dla facylitatorów i facylitatorek >>>.
"Zasadnicze elementy szkolenia. Pakiet szkoleniowy" >>> z serii T-Kit dla pracowników młodzieżowych firmowanej przez Komisję Europejską i Radę Europy.
Powyższa lista będzie oczywiście aktualizowana. Prosimy także o przesyłanie linków do innych dobrych pozycji na temat szkoleń i NGO.
ZAPRASZAMY TAKŻE NA
9 komentarzy:
Proszę jeszcze dodać podręczniki dla trenerów i liderów-seniorów: "Umiejetnosci niezbedne do partycypacji" i " Skuteczna partycypacja" wydane w ramach międzynarodowego projektu SEVIR i dostepne w pięciu wersjach językowych na stronie www.sevir.eu
Dziękujemy bardzo, już uaktualniamy listę!
Pozdrawiamy!
Polecam zbiorową publikację Stowarzyszenia Trenerów Organziacji Pozarządowych - o jakości szkoleń, ale też m.in. o metodach aktywnych, o równości w szkoleniach... http://stowarzyszeniestop.pl/index.php?id=125
Kolejna publikacja wkrótce :)
pozdrawiam Daria Sowińska-Milewska
Bardzo dziękujemy Dario! Dopiero udało nam się zaktualizować listę publikacji. Polecamy sie na przyszłość :)
ekipa Konkursów dla NGO
Ja zawsze obawiałam się przeprowadzać szkolenia w mojej firmie, bo czułam, że nie posiadam odpowiednich kompetencji. Zapisałam się na szkolenia dla firm i dowiedziałam się nad czym muszę popracować. Od roku sama efektywnie przeprowadzam różne szkolenia w swojej firmie i ciągle kształcę się w tym kierunku.
Bardzo dobrze, że jest taki spis lektur, z którymi warto się zapoznać, aby dobrze wykonywać swoją robotę. Ja skorzystałam z kilku pozycji tutaj, aby efektywnie prowadzić szkolenia menedżerskie i przyznam, że plan, który sobie obrałam bardzo się sprawdza ;) Przez całe życie się w końcu uczymy ;) Pozdrawiam i życzę sukcesów w rozwoju bloga!
Super.
Czy w niedługim czasie można liczyć na aktulizację? :-)
Co do kwestii zdobywania umiejętności przez kadrę zarządzającą to jednym z podstawowych jest wzmacnianie przywództwa o czy można poczytać na poniższej stronie https://www.impactinternational.com/polska/service/wzmacnianie-przywodztwa . Tutaj także można znaleźć warsztaty, które kształcą w tym kierunku
Super wpis! Warto ciągle poszerzać swoją wiedzę :)
Prześlij komentarz