Szukaj na tym blogu

środa, 13 grudnia 2017

Crowdfunding - spis portali



Jakiś czas temu na naszym Facebook'u Konkursy dla NGO opublikowałyśmy post z informacjami o portalach crowdfundingowych. Ponieważ wpis ten bardzo Wam się spodobał publikujemy go w formie artykułu na blogu, aby łatwiej Wam było do niego sięgnąć.

Przygotowany przez nas spis uzupełnili członkowie naszej społeczności.

Spis portali crowdfundingowych działających w Polsce (kolejność alfabetyczna):
Korzystałyśmy m.in. z http://crowdfunding.pl/ gdzie możecie przeczytać wiele ciekawych wskazówek jak zbierać środki oraz Portalu Innowacji PARP .

Jeśli znacie jeszcze jakieś portale crowdfundingowe – dajcie znać w komentarzach!

Opracowała: EweWild 

Uzupełnili: członkowie społeczności Konkursy dla NGO

środa, 11 października 2017

Gdzie znaleźć wolontariuszy w sieci?



“Ja nie szukam, ja znajduję” powiedział kiedyś Pablo Picasso. Z tym sławnym malarzem łączy nas jedno. Znajdowanie odpowiednich wolontariuszy to sztuka. Gdzie znajdować wolontariuszy poprzez internet i jakie są zalety i wady takiego poszukiwania? Co warto wiedzieć o takich narzędziach i o samym poszukiwaniu?

środa, 16 sierpnia 2017

Konkursy na mikro-innowacje

(Aktualizacja 1.09.2017)


 
Rok temu pisałyśmy o konkursach na mikro-innowacje społeczne ze środków PO WER: http://konkursy-dla-ngo.blogspot.com/2016/08/mikro-innowacje-spoeczne-regranting.html. Warto zainteresować się tematem, bo nadal trwają konkursy na granty w realizowanych projektach. Poniżej znajdziecie listę organizatorów konkursów. Warto śledzić ich strony, albo skontaktować się bezpośrednio z organizatorami, jeśli jesteście zainteresowani którymś z tematów. Tam, gdzie znalazłyśmy informację o planowanym lub otwartym naborze wniosków – jest ona podana na czerwono. Wiemy, że w niektórych projektach planowane są kolejne nabory, a w niektórych rekrutacja jest już niestety zamknięta. 

poniedziałek, 7 sierpnia 2017

Nabór ciągły

Tweetnij

Aktualizacja 6-14.05.2020

Przez kilka miesięcy 2017 w każdy poniedziałek publikowałyśmy na naszym profilu na FB Konkursy dla ngo informacje o instytucjach i organizacjach, u których można starać się o dotacje i darowizny przez cały rok (lub prawie cały rok). Dziś na zakończenie cyklu czas na podsumowanie i zebranie informacji w jednym miejscu. Znajdziecie tu głównie informacje o grantach z fundacji korporacyjnych, ale nie tylko. Kolejność – alfabetyczna. Przy każdej informacji są tagi tematyczne, aby było łatwiej przeszukiwać zestawienie.

W związku z popularnością posta postanowiłyśmy go zaktualizować w 2020. Na pewno przyda Wam się na ciężkie czasy. Zanim złożycie wniosek, w któryś z opisanych poniżej miejsc radzimy skontaktować się z grantodawcą i zapytać o dostępność środków na dany rok.


poniedziałek, 10 lipca 2017

Publikacje dla NGO online - zaktualizowane zestawienie wirtualnych bibliotek dla III sektora




Na naszym profilu Facebookowym często zachęcamy Was do lektury publikacji dla NGO, które dostępne są on-line całkiem za darmo. Czasem ciężko jest do nich Dotrzeć, dlatego też dziś chcielibyśmy dostarczyć Wam przydatnego katalogu swoistych "wirtualnych bibliotek", które pozwalają na zdalny dostęp do wielu dobrych materiałów w jednym miejscu.

czwartek, 1 czerwca 2017

Na Dzień Dziecka



(aktualizacja 3.06.2017 r.)

Dzisiaj Dzień Dziecka. Z tej okazji mamy dla Was krótkie zestawienie trwających konkursów grantowych, gdzie można sfinansować projekty dla dzieci (i młodzieży):

środa, 19 kwietnia 2017

Dotacje na projekty dla seniorów



Ostatnio pojawia się coraz więcej konkursów grantowych na projekty skierowane dla seniorów. Postanowiłyśmy zebrać je w jednym miejscu. Do napisania tego artykułu zainspirował nas jeden z naszych czytelników – p. Tadek, który jakiś czas temu pytał o możliwości finansowania inicjatyw dla osób starszych.

środa, 22 marca 2017

Dotacje z urzędów centralnych

(Aktualizacja 15.02.2019 r.) 



Jakiś czas temu pisałyśmy o dotacjach z ministerstw. Dziś czas na zestawienie linków do urzędów administracji rządowej, które są podległe ministerstwom lub rozdzielają środki przyznane przez ministerstwa.

Zachęcamy do uzupełniania listy – poprosimy o komentarze pod postem lub na FB Konkursy dla NGO, jeśli czegoś brakuje.

poniedziałek, 6 lutego 2017

Od NGO dla NGO – o organizacjach pozarządowych ogłaszających konkursy grantowe



(Aktualizacja 18.01.2018) 

Dziś przedstawiamy Wam kolejne zestawienie informacji o możliwościach pozyskiwania funduszy. Tym razem o fundacjach (i stowarzyszeniach) grantodawczych działających w Polsce. Przygotowana przez nas lista podzielona jest na obszary tematyczne, dlatego niektóre inicjatywy występują na niej wielokrotnie. Umieściłam tu również programy, w których nie ma aktualnie naboru wniosków (licząc na to, że konkursy zostaną powtórzone). 

W zestawianiu nie zostały ujęte fundacje korporacyjne, gdyż o nich pisałam już wcześniej (link). Nie ma tu też organizacji, które ogłaszają konkursy grantowe na innowacje społeczne w ramach POWER (informacje o nich znajdziecie tu).  

Przygotowując to zestawienie chciałam się skupić na programach dostępnych dla organizacji pozarządowych i ew. dla społeczników. Dlatego nie znajdziecie tu np. programów stypendialnych, które są również ogłaszane przez NGO. 

Miłego korzystania z zestawienia - mam nadzieję, że będzie dla Was przydatne! A jeśli czegoś tu brakuje – dajcie znać w komentarzach lub na Konkursy dla NGO


wtorek, 10 stycznia 2017

Nie tylko granty: kilka sposobów na podratowanie budżetu organizacji


(Aktualizacja 27.07.2017 r.) 

Tweetnij

Nie sposób domknąć budżet organizacji, jeśli opieramy swoją działalność tylko na grantach. Dziś o kilku sposobach na zebranie funduszy i podratowanie finansów organizacji, głównie poprzez działalność w internecie. 

1) Fanimani.pl. Portal umożliwiający wsparcie organizacji poprzez zakupy w sklepach internetowych. Od każdej transakcji przekazywanych jest ok. 1-3% kwoty zakupu na rzecz organizacji. NGO zakłada konto na portalu a potem namawia swoich sympatyków, aby zarejestrowali się i rozpoczynali zakupy on-line od wizyty na Fanimani.pl. Z portalem współpracuje ok. 800 sklepów i prawie 3000 organizacji. Organizacja nie ponosi żadnych kosztów, a kupujący również nie płacą za zakupy więcej. 

2) Charytatywni allegro. Czym jest allegro, tego chyba nie trzeba nikomu wyjaśniać. ;) Charytatywni allegro daje możliwość wystawiania przedmiotów na aukcjach organizacjom pożytku publicznego oraz sprzedaż przedmiotów przez indywidualnych użytkowników na rzecz tych organizacji. W przeciwieństwie do „zwykłego” allegro sprzedający nie płaci prowizji. Obecnie na platformie zarejestrowanych jest ok. 200 organizacji. Uwaga: dostępne tylko dla organizacji mających status OPP! 

3) Ankiety Probono. Za wypełnianie ankiet on-line uczestnicy dostają punkty, które następnie mogą zamienić na złotówki i przekazać wybranej organizacji. Organizacje nie ponoszą kosztów uczestnictwa w zbiórce. Akcja wymaga jednak dużo czasu i liczby zaangażowanych osób. Wypełnienie jednej ankiety warte jest kilkadziesiąt punktów (w zależności od jej długości, tematu itp.). 10 pkt to 1 zł. Wypłaty na rzecz organizacji można dokonać po zebraniu min. 300 pkt. Ankiety przychodzą do użytkowników rzadko. Jeśli nie zostanie się zakwalifikowanym do udziału w badaniu – otrzymuje się 1 pkt za udział w ankiecie rekrutacyjnej. 

4) Crowdfunding, czyli tzw. finansowanie społecznościowe. Finansowanie projektów poprzez drobne wpłaty m.in. zbierane przez internet. Na ten temat powstały już liczne opracowania, więc nie będziemy się powtarzać. Jest też wiele portali umożliwiających tego typu zbiórki. Podajemy przykłady kilku polskich stron: siepomaga.pl, wspieram.to, fundujesz.pl, polakpotrafi.pl. Na co warto zwrócić uwagę? Dokładnie przeczytaj warunki udziału, zanim rozpoczniesz zbiórkę. Na niektórych portalach zebrana kwota wraca do darczyńców, jeśli nie uzbiera się całej zadeklarowanej kwoty. 

5) Przekazywanie punktów w programach lojalnościowych – np. Payback.pl. Uczestnicy zbierają punkty za zakupy, a te punkty mogą później wymienić na nagrody lub przekazać organizacjom. Obecnie w Payback można przekazać punkty m.in. dla TOPR, Szlachetnej Paczki czy Programu Pajacyk PAH. Warto wspomnieć, że programy lojalnościowe mają różne sklepy, czy punkty usługowe. Uwaga: w przeciwieństwie do innych podanych tu portali programy lojalnościowe nie mają na celu wsparcia organizacji. Jeśli więc chcecie, aby w ten sposób można było pomagać Waszej organizacji, trzeba z nimi nawiązać współpracę. 

6) WayMore.pl to nowopowstała platforma, która daje możliwość zbiórki funduszy poprzez udział w wyzwaniach. Uczestnik akcji wymyśla wyzwanie (np. przebiegnięcie jakiegoś biegu) oraz określa kwotę jaką chce zebrać na rzecz ngo i ogłasza się na portalu. Potem prowadzi zbiórkę funduszy, m.in. poprzez media społecznościowe. Jeśli uda się zebrać środki w zakładanym czasie – realizuje wyzwanie, a pieniądze trafiają do wybranej organizacji. Minusy: prowizja serwisu wynosząca: 6% zebranej kwoty - jeśli zbiórka przekroczy zadeklarowany wcześniej próg lub 10% - jeśli kwota wsparcia będzie niższa od zadeklarowanego progu. 

7) #GryCharytatywne. Aplikacja, która umożliwi pomaganie wskazanej organizacji pozarządowej przez granie w grę. Użytkownik podczas gry zgadza się na oglądanie nieinwazyjnych reklam. W zamian reklamodawca przelewa określone środki na wskazaną przez gracza organizację. Aplikacja nie jest jeszcze dostępna dla użytkowników, ale już teraz organizacje mogą zapisać się do bazy NGO. Jak zapewniają organizatorzy, nie będzie opłat od NGO za udział w aplikacji.

8) WhenVisited to inicjatywa fundraisingowa mająca na celu zachęcić właścicieli stron internetowych do finansowego wspierania organizacji non-profit oraz do nagradzania Internautów za odwiedzanie ich portali. Organizacja non-profit otrzymuje wsparcie od właściciela strony internetowej (sponsora) na projekt społeczny i odwdzięcza się sponsorowi uwagą swojej społeczności. Za odwiedziny strony sponsora członek społeczności wspierającej projekt organizacji non-profit otrzymuje kupony i zniżki na usługi i produkty oferowane przez sponsora. Każde odwiedziny warte są ustaloną kwotę (np. 1 PLN) i są naliczane aż do wyrównania kwoty darowizny. Właściciel strony internetowej zyskuje z kolei nowych, świadomych klientów. Organizacje nie płacą za korzystanie z portalu. WhenVisited nie pobiera też prowizji od darowizn.

9) Idea Fair Play to platforma, dzięki której zyski ze sprzedaży ubezpieczeń są przekazywane dla zarejestrowanych na portalu ngo. Kupując dowolne ubezpieczenie (np. OC, NNW dziecka czy ubezpieczenie mieszkania) jednego z 30 polskich towarzystw, każdy może wesprzeć klub sportowy swojego dziecka, lokalne stowarzyszenie czy fundację, której działania są dla niego ważne. Wskazana przez użytkownika organizacja zawsze otrzymuje 50 proc. zysku z każdej polisy bez ponoszenia dodatkowych kosztów przez żadną ze stron. Rejestracja na platformie jest darmowa. Obecnie skupia ona ponad 1000 organizacji. Ngo mogą liczyć również na wsparcie w promowaniu swojej aktywności na portalu. Raz w tygodniu Idea Fair Play wybiera fundację domyślną, która jest promowana na stronie internetowej oraz na FB.

(EweWild)