Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 20 czerwca 2016

Nowa perspektywa funduszy norweskich i EOG 2014-2021 - konsultacje społeczne.Kilka dni temu pisaliśmy na Facebooku Konkursy dla NGO o konsultacjach nowej perspektywy Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014 – 2021. Dziś czas na bardziej szczegółowe informacje.
 

W pozarządowych mediach nic nie słychać na temat nowej perspektywy funduszy norweskich i EOG, a tym czasem trwają już prace nad dokumentami do nowych programów. Co prawda, do ogłoszenia konkursów jeszcze daleko (mimo, że nowa perspektywa nosi nazwę 2014-2021), ale warto być na bieżąco co się dzieje i wziąć udział w trwających konsultacjach społecznych.
Polska ma otrzymać 809,3 mln euro, czyli najwięcej wśród państw-beneficjentów. Część z tym pieniędzy ma szanse trafić do polskich ngo.

Nowa perspektywa funduszy norweskich i EOG będzie obejmowała 5 priorytetów:
  1. Innowacje, badania, edukacja i konkurencyjność 
  2. Włączenie społeczne, zatrudnienie młodzieży, zmniejszenie ubóstwa
  3. Środowisko naturalne, energia, zmiany klimatu, gospodarka nisko emisyjna
  4. Kultura, społeczeństwo obywatelskie, dobre rządzenie, podstawowe prawa i wolności 
  5. Sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne
Szczegółowe informacje nt. 23 tematów nowych programów są opisane w tzw. Blue Book, dostępnej tylko w języku angielskim: http://eeagrants.org/layout/set/bluebook#p=1 . Tematy są obecnie przedmiotem konsultacji społecznych, które trwają do 8 lipca 2016 r. Warto wziąć w nich udział.  

Więcej informacji o konsultacjach znajduje się na stronie: http://eeagrants.org/Who-we-are/How-we-work/Public-consultation-on-the-draft-priorities-for-the-EEA-and-Norway-Grants-2014-2021.  (tylko w języku angielskim).

Aby wziąć udział w konsulacjach społecznych, należy wypełnić elektroniczny formularz dostępna na stronie: https://www.surveymonkey.com/r/bluebookconsultation (tylko w języku angielskim). 

(Dla porównania: na stronie: http://www.eog.gov.pl/strony/dowiedz-sie-wiecej-o-funduszach/poznaj-zasady-dzialania-funduszy/obszary-wsparcia/ można zobaczyć jakie tematy były finansowane w poprzedniej/obecnej perspektywie, czyli 2009-2014).

Co dalej?

1) Polska będzie negocjować z państwami-darczyńcami umowę międzynarodową, która będzie określać, m.in. do jakich obszarów tematycznych planowanych programów nasz kraj przystąpi. (Co oznacza, że może okazać się, że nie we wszystkich obszarach tematycznych opisanych w Blue Book będą ogłaszane w Polsce konkursy).
2) Potem zostaną opracowane programy, które będą podstawą do późniejszego ogłoszenia konkursów. Uwaga: warto nie przegapić tego etapu. Tu również planowane są konsultacje społeczne, więc ngos (i nie tylko) będą mogły mieć wpływ na kształt tych programów. 
3) Ogłoszenie konkursów (niestety nie wiadomo kiedy, ale wiadomo, że informacja pojawi się na stronie: http://www.eog.gov.pl/strony/dowiedz-sie-wiecej-o-funduszach/nabory-wnioskow/). 


 (EweWil)

PS. Ważne uzupełnienie do informacji o konsultacjach nowej puli funduszy EOG i norweskich: Rozpoczęły się konsultacje wykorzystania Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego w okresie 2014-2021. W Polsce w szczególny sposób będzie konsultowany priorytet 15, którego cel określono jako: Wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego i aktywności obywatelskiej, upodmiotawianie grup słabszych i wrażliwych społecznie. Przeczytajcie, jak można się wypowiedzieć i zróbcie to koniecznie!


 

2 komentarze:

ceidg pisze...

O kurczę! Bardzo wartościowy wpis, dziękuję że trzymasz rękę na pulsie i zbierasz dla nas te informacje! Pozdrawiam serdecznie!

Robert pisze...

Dobrze że jeszcze jest ktoś kto potrafi znaleźć wiele fajnych ciekawych konkursów! Bardzo dobra robota, na pewno skorzystam z Twoich wskazówek! Pozdrawiam :)

Prześlij komentarz