Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 8 stycznia 2018

Nie tylko granty – biznes dla ngoPrzez kilka ostatnich miesięcy co tydzień publikowałyśmy na FB Konkursy dla NGO posty w ramach cyklu przydatnych informacji dla NGO pt. „Nie tylko granty – biznes dla ngo”. W każdy poniedziałek pisałyśmy o firmach/instytucjach, które świadczą nieodpłatne usługi dla ngo (w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu), lub które opierają swoją działalność na usługach dla ngo – nieodpłatnych (lub za symboliczną opłatą). Dziś pora na podsumowanie cyklu i zebranie informacji w jednym miejscu.

Firmy/instytucje zostały opisane w kolejności publikacji postów na FB Konkursy dla NGO.

Fanimani.pl to portal umożliwiający wsparcie organizacji poprzez zakupy w sklepach internetowych. Od każdej transakcji przekazywanych jest ok. 1-3% kwoty zakupu na rzecz organizacji. NGO zakłada konto na portalu a potem namawia swoich sympatyków, aby zarejestrowali się i rozpoczynali zakupy on-line od wizyty na Fanimani.pl. Z portalem współpracuje ok. 900 sklepów i ponad 4000 organizacji. Organizacja nie ponosi żadnych kosztów, a kupujący również nie płacą za zakupy więcej.
Za pośrednictwem portalu do tej pory do ngo trafiło ponad 400 tys. zł.
https://fanimani.pl/

Google Ad Grants daje możliwość nieodpłatnego korzystania przez ngo z reklamy w AdWords – systemie reklamy online firmy Google. Dzięki temu organizacje mogą np. zdobyć więcej darowizn, czy pozyskać wolontariuszy. Wartość reklam wyceniana jest przez Google na 10 tys. USD miesięcznie – oczywiście ngo za to nie płacą.
https://www.google.pl/intl/pl/grants/
Aby skorzystać z programu organizacja musi zarejestrować się w programie Technologie.org.pl prowadzonym przez lokalnego partnera Google w Polsce – Fundację TechnoSoup.
https://www.techsoup.pl/pl/item-details/905/google-dla-organizacji-non-profit

Kryteria:
Organizacja musi być aktualnie zarejestrowana w Technologie.org.pl, programie TechSoup Polska. Organizacja musi należeć do jednej z tych kategorii:
 • Organizacje Pożytku Publicznego zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości 
 • Fundacje i stowarzyszenia zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), które nie mają statusu Organizacji Pożytku Publicznego 
Organizacja nie może należeć do żadnej z tych kategorii:
 • Podmiot lub organizacja państwowa 
 • Szpital lub organizacja opieki zdrowotnej 
 • Instytucja akademicka lub uniwersytet (działy charytatywne organizacji edukacyjnych mogą uczestniczyć w programie) 

WhenVisited to inicjatywa fundraisingowa mająca na celu zachęcić właścicieli stron internetowych do finansowego wspierania organizacji non-profit oraz do nagradzania Internautów za odwiedzanie ich portali.
Jak to działa?
 1. Organizacja Pozarządowa opisuje akcję społeczną na którą zbiera środki i zachęca swoją społeczność do odwiedzin sponsorów za pomocą widżetów Whenvisited.
 2. Sponsor wskazuje stronę, którą warto odwiedzić, przekazuje darowiznę i umieszcza kody rabatowe. Następnie ogląda rosnące statystyki oglądalności swojej strony.
 3. Jako członek społeczności, za każdym razem, gdy odwiedzisz stronę sponsora Organizacja Pozarządowa otrzymuje wsparcie finansowe. Dodatkowo w zamian za aktywność otrzymasz kupony rabatowe.
Usługa jest bezpłatna. Fundacja Whenvisited nie pobiera opłat od przekazanych darowizn.

https://www.whenvi.com/

Charytatywni Allegro daje możliwość wystawiania przedmiotów na aukcjach organizacjom pożytku publicznego oraz sprzedaż przedmiotów przez indywidualnych użytkowników na rzecz tych organizacji. W przeciwieństwie do „zwykłego” allegro sprzedający nie płaci prowizji. Obecnie na platformie zarejestrowanych jest ok. 240 organizacji.
Do tej pory udało się zebrać blisko 20 mln zł na rzecz organizacji.
Uwaga: dostępne tylko dla organizacji mających status OPP!
http://charytatywni.allegro.pl/

Ankiety Probono. Za wypełnianie ankiet on-line uczestnicy dostają punkty, które następnie mogą zamienić na złotówki i przekazać wybranej organizacji. Organizacje nie ponoszą kosztów uczestnictwa w zbiórce. Akcja wymaga jednak dużo czasu i liczby zaangażowanych osób. Wypełnienie jednej ankiety warte jest zazwyczaj kilkadziesiąt punktów (w zależności od jej długości, tematu itp.). 10 pkt to 1 zł. Wypłaty na rzecz organizacji można dokonać po zebraniu min. 300 pkt. Ankiety przychodzą do użytkowników rzadko. Jeśli nie zostanie się zakwalifikowanym do udziału w badaniu – otrzymuje się 1 pkt za udział w ankiecie rekrutacyjnej.
https://www.ankietyprobono.pl/

Witkac.pl to narzędzie ułatwiające współpracę urzędów z organizacjami pozarządowymi w zakresie ogłaszania konkursów. Jest to kompleksowy system informatyczny usprawniający m.in. ogłaszanie konkursów ofert, nabór i ocenę wniosków dotacyjnych, tworzenie umów oraz składanie i weryfikację sprawozdań.Z systemu korzysta obecnie ok. 90 podmiotów ogłaszających konkursy (m.in. samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie, operatorzy Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, lokalne grupy działania i ngo ogłaszające konkursy).
https://witkac.pl/strona

Dlaczego o tym piszemy? Na stronie:
https://witkac.pl/public/#/contest/index?filter=1 możecie przeszukać informacje o lokalnych konkursach (oczywiście tylko tych, które są ogłaszane przez Witkac). Serwis jest płatny dla instytucji ogłaszających konkursy, ale bezpłatny dla organizacji składających oferty w konkursach.

Centrum Pro Bono wspiera organizacje pozarządowe w zakresie poszukiwania bezpłatnej pomocy prawnej i wsparcia merytorycznego od ekspertów prawnych, a także koordynuje komunikację między organizacjami a kancelariami i dostarcza prawnikom propozycje spraw i projektów pro bono.
Każda organizacja pozarządowa może zgłosić Centrum Pro Bono sprawę wymagającą pomocy kancelarii prawnej.Prawnicy z kancelarii prawnych są również zainteresowani prowadzeniem szkoleń prawnych, seminariów i wykładów, a także sporządzaniem ekspertyz prawnych
Centrum Pro Bono to program Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych.
Działalność Centrum Pro Bono jest współfinansowana przez darowizny uczestniczących w programie kancelarii.
http://www.centrumprobono.pl/

Microsoft dla non-profit. W ramach realizowanego od 2006 r. programu „Microsoft dla non-profit” firma Microsoft bezpłatnie przekazuje swoje produkty aktywizując organizacje pozarządowe, aby mogły coraz efektywniej pracować na rzecz społeczności lokalnej oraz urzeczywistniać koncepcję społeczeństwa informacyjnego opartego na wiedzy.

Organizacją i koordynacją zbierania informacji oraz obsługą procesu przekazywania darowizn zajmuje się od lipca 2011 r. Fundacja TechSoup Polska. To do niej zgłaszają swoje potrzeby organizacje pozarządowe i to ona zajmuje się bezpośrednią dystrybucją oprogramowania, pobierając za to opłatę administracyjną, która ma służyć realizacji celów statutowych.
https://www.microsoft.com/pl-pl/citizenship/wspieramy-organizacje-non-profit/darowizny-oprogramowania-microsoft.aspx
https://www.techsoup.pl/pl/item-details/920/office365

Idea Fair Play. Kupując dowolne ubezpieczenie (np. OC, NNW dziecka czy ubezpieczenie mieszkania) jednego z 30 polskich towarzystw, każdy może wesprzeć klub sportowy swojego dziecka, lokalne stowarzyszenie czy fundację, której działania są dla niego ważne. Wskazana przez użytkownika organizacja zawsze otrzymuje 50 proc. zysku z każdej polisy bez ponoszenia dodatkowych kosztów przez żadną ze stron. Rejestracja na platformie jest darmowa. Obecnie skupia ona ponad 1000 organizacji. Ngo mogą liczyć również na wsparcie w promowaniu swojej aktywności na portalu. Raz w tygodniu Idea Fair Play wybiera fundację domyślną, która jest promowana na stronie internetowej oraz na FB.
https://www.ideafairplay.pl/

WayMore.pl to platforma, która daje możliwość zbiórki funduszy poprzez udział w wyzwaniach. Uczestnik akcji wymyśla wyzwanie (np. przebiegnięcie jakiegoś biegu) oraz określa kwotę jaką chce zebrać na rzecz ngo i ogłasza się na portalu. Potem prowadzi zbiórkę funduszy, m.in. poprzez media społecznościowe. Jeśli uda się zebrać środki w zakładanym czasie – realizuje wyzwanie, a pieniądze trafiają do wybranej organizacji. Minusy: prowizja serwisu wynosząca: 6% zebranej kwoty - jeśli zbiórka przekroczy zadeklarowany wcześniej próg lub 10% - jeśli kwota wsparcia będzie niższa od zadeklarowanego progu.
https://waymore.pl/pl/

Sharing Bee.  Platforma daje możliwość zbiórki środków finansowych w ramach crowdfundingu oraz wsparcia organizacji podczas zakupów w sklepach, które zgodziły się przekazać kilka % z kwoty zakupu na dany cel.
https://www.myplanetmission.pl/about-sharingbee.

Gry Charytatywne. Przedstawiamy Wam inicjatywę, której gorąco kibicujemy. Gry Charytatywne to projekt non-profit tworzony przez grupę przyjaciół. Tworzą oni aplikację, która umożliwi pomaganie wskazanej organizacji pozarządowej przez granie w grę on-line. Użytkownik podczas gry zgadza się na oglądanie nieinwazyjnych reklam. W zamian reklamodawca przelewa określone środki na wskazaną przez gracza organizację. Aplikacja nie jest jeszcze dostępna dla użytkowników, ale już teraz organizacje mogą zapisać się do bazy NGO. http://grycharytatywne.pl/dla-ngo/
Jak zapewniają organizatorzy, nie będzie opłat od NGO za udział w aplikacji.

Helpzy Polska to portal społecznościowy, w którym uczestnicy mogą dzielić się wiedzą a dodatkowo wspierać organizacje pozarządowe. Za każdą wartościową informację portal przyznaje wirtualną walutę, która jest później wymieniana na mikropłatności dla organizacji. Platforma jest finansowana m.in. z abonamentu dla firm i z reklam.
https://www.helpzy.com/

Rent and Lend for NGO to platforma www będąca internetową przestrzenią do wypożyczania przedmiotów. Oznacza to, że każda organizacja pozarządowa która potrzebuje skorzystać z jakiegoś przedmiotu, a nie chce wydawać na niego dużej ilości pieniędzy, może znaleźć tutaj poszukiwany sprzęt. Z drugiej strony organizacje posiadające przydatne przedmioty, których akurat nie używają, mają możliwość pożyczać je innym i zdobywać dzięki temu dodatkowe fundusze.
 • Dzięki wyszukiwarce bazującej na geolokalizacji widzisz oferty położone najbliżej Ciebie
 • Gdy nie znalazłeś(aś) potrzebnej rzeczy możesz wystawić o nią zapytanie które będzie rozesłane do innych
 • Możesz oddać innym za darmo rzeczy których twoja organizacja już nie potrzebuje
 • Możesz znaleźć rzeczy przydatne twojej organizacji, które ktoś inny odda Ci całkiem za free
Narzędzie Rent and Lend jest oparte na zasadach ekonomii współdzielenia ma wyjść naprzeciw potrzebom organizacji. Obecnie organizatorzy są w trakcie prac nad informatyczną architekturą portalu i planują ruszyć już pod koniec stycznia 2018. Serdecznie zapraszają wszystkie zainteresowane organizacje do zapisów na newsletter na stronie
http://ngo.rentandlend.pl/


Facebook. Warto przeczytać o nowych narzędziach fundraisingowych Facebooka http://sektor3-0.pl/blog/facebooka-rozwija-narzedzia-dla-trzeciego-sektora/ na Sektor 3.0.

Studenckie Biuro Tłumaczeń Samorządu Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Studenci zrzeszeni w Studenckim Biurze Tłumaczeń UJ wykonują tłumaczenia nieodpłatne, w zamian za rekomendacje od wnioskodawców. Świadczą następujące usługi:

Tłumaczenia pisemne:
- tłumaczenia stron internetowych
- tłumaczenia tekstów naukowych
- tłumaczenia artykułów
- tłumaczenia referatów
- tłumaczenia ofert
- tłumaczenia tekstów informacyjnych

Tłumaczenia ustne:
- tłumaczenia symultaniczne
- tłumaczenia konsekutywne
- tłumaczenia konferencje naukowe
- tłumaczenia wydarzenia kulturalne

Tłumaczenia w zakresie języków:
- angielski
- niemiecki
- hiszpański
- portugalski
- francuski

http://www.sbt.samorzad.uj.edu.pl/czym-sie-zajmujemy-

1 komentarz:

Aleks pisze...

Bardzo interesujący artykuł. Pozdrawiam :)

Prześlij komentarz