Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 3 lutego 2014

Działania na rzecz osób starszych - inspiracje dla projektów NGO

Aktualnie trwający konkurs grantowy dla NGO w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 - 2020 zainspirował nas do stworzenia małej bazy inspiracji dla Waszych projektów senioralnych. Znajdziecie tu zestawienie linków do dobrych praktyk, poradników i innych źródeł informacji o tym jak można działać na rzecz seniorów. Oczywiście czekamy też na Wasze uzupełnienia - niech ta baza stale rośnie :)


Zaczynamy od linków, które zaprowadzą Was do inspirujących publikacji w bibliotekach online (patrz też nasz post "Publikacja dla NGO on-line >>>) na temat WOLONTARIATU/ AKTYWNOŚCI SPOŁECZNEJ OSÓB STARSZYCH.


Jeśli dobrze przeszukać Internet to znajdziemy także wskazówki o tym, GDZIE SZUKAĆ DOFINANSOWANIA NA PROJEKTY SENIORALNE:


I jeszcze kilka linków do stron www, na których znajdziecie różnorodną WIEDZĘ O SENIORACH I DLA SENIORÓW, w tym DOBRE PRAKTYKI:


Na koniec przypominamy, że trochę jako pokłosie Europejskiego Roku Aktywnego Starzenia się i Solidarności Międzypokoleniowej 2012 >> w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej został utworzony Departament Polityki Senioralnej >>>, który zajmuje sie przekrojowo kwestiami dotyczącymi osób starszych, w tym m.in. prowadzi konkurs grantowy dla NGO w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 20014 - 2020 (poprzednio 2012-2013) >>>.
Aktualnie - do 19 lutego 2014 r. - trwa nabór wniosków w konkursie 2014. Śpieszcie się :)

Nie zapominajmy także od organizowanym rokrocznie od 2005 r. konkursie dotacyjnym dla organizacji pozarządowym w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich >>> (na Facebooku też jest >>>), prowadzonym także przez MPiPS, w Departamencie Pożytku Publicznego. Ten najbardziej chyba przekrojowy program dotacyjny dla pozarządówki daje możliwość realizacji najróżniejszych projektów na rzecz i rękami osób starszych.

Nabór na 2014 r. powinien rozpocząć sie na dniach, ale na stronie już można przeczytać bieżący regulamin i zacząć wypełniać wniosek!
To nie wszystkie możliwości państwowego wsparcia dla projektów senioralnych - pamiętajcie o swoich samorządach, organizacjach grantodawczych etc.

Mamy nadzieję, że powyższe skromne zestawienie będzie dla Was pomocne. Czekamy na sugestie dotyczące jego uzupełnienia i życzymy Wam jak najwięcej skutecznego wspierania osób starszych, zwłaszcza własnymi rękami (i głowami) seniorów. Bo jak cytowaliśmy wyżej "wszyscy będziemy seniorami", a wielu z nas już się do tej kategorii wiekowej zalicza.

4 komentarze:

Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Krakowie pisze...

No i oczywiście - jedyny w swoim rodzaju, realizowany od 8 lat - Program "Szkoła @ktywnego Seniora-S@S" :)
Efektem są m.in. podręczniki dla trenerów, międzynarodowe konferencje, książki pisane przez seniorów, międzynarodowe Komputerowe Olimpiady Seniorów, itp.
Kilka projektów zostało uznanych za "dobre praktyki" w skali Europy.
Więcej: www.sas.tpnk.org.pl
Jesteśmy też na Facebooku

Konkursy dla NGO pisze...

Bardzo dziękujemy, lista jest już uaktualniona o Program "Szkoła @ktywnego Seniora-S@S" :)

antropos pisze...

Bardzo cieszy fakt, że jest dużo osób, firm, które wspierają innych w opiece nad osobami starszymi. Smuci jednak to, że większość wykwalifikowanych pracowników wyjeżdża za granicę opiekować się starszymi, a w naszym kraju nadal jest kiepsko z taką pomocą.

generalny pisze...

A my chcielibyśmy państwa zainteresować czymś praktyczniejszym - czymś co da wam możliwość uzyskania finansów na swoją działalność. W ramach Rządowego Programu Senior WIGOR chcemy zaproponować tworzenie Klubów Seniora i Domów Seniora pod patronatem i wsparciem Fundacji "SeniorPlus" reprezentujemy grupę specjalistów zajmujących się problematyką zdrowia i wiemy jak skutecznie działać by czuć się pełnosprawnym i mobilnym. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu na mail: generalny@o2.pl lub na www.seniorplus.org

Prześlij komentarz