Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 25 lutego 2013

Publikacje dla NGO online - poznajcie wirtualne biblioteki dla III sektora

Na naszym profilu Facebookowym często zachęcamy Was do lektury publikacji dla NGO, które dostępne są on-line całkiem za darmo. Czasem ciężko jest do nich dotrzeć, dlatego też dziś chcielibyśmy dostarczyć Wam przydatnego katalogu swoistych "wirtualnych bibliotek", które pozwalają na zdalny dostęp do wielu dobrych materiałów w jednym miejscu.
Biblioteka Centrum Sektor3  gromadzi on-line w jednym miejscu publikacje, opracowania, raporty oraz ciekawe multimedia - głównie video, dotyczące ekonomii społecznej, a szczególnie działalności organizacji pozarządowych.
Biblioteka powstała w ramach Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR3, które prowadzi Fundacja Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella”.

 NGOTEKA - biblioteka publikacji organizacji pozarządowych. W NGOtece możesz przeglądać dostępne kolekcje i prace lub dodać materiały swojej organizacji.

Biblioteka Wolontariatu on-line jest miejscem, w którym, jak deklaruje prowadzące ją Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie, zamieszczane będą wszystkie publikacje dotyczące wolontariatu, wolontariuszy i działalności społecznej. 
Obecnie jest 28 publikacji, jednak po zakończeniu fazy testów, które własnie trwają, powinniśmy spodziewać się ok. 100 pozycji.

"Poradnik dla organizacji pozarządowych" w ramach portalu www.ngo.pl to zbiór krótkich artykułów o wszystkich chyba kluczowych dla funkcjonowania organizacji pozarządowych kwestiach. Informacje zostały przedstawione w formie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

"Civicpedia to centrum wiedzy i badań dotyczących zaangażowania społecznego, organizacji pozarządowych oraz wszystkiego co związane z tzw. społeczeństwem obywatelskim. Znajdują się tu raporty, analizy i wnioski z badań dotyczących m.in. funkcjonowania stowarzyszeń i fundacji, sposobu zaangażowania obywateli w działania społeczne czy współpracy między samorządami a lokalnymi społecznościami i organizacjami."
Civicpedię prowadzi Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Departament Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej publikuje dostępne on-line materiały dotyczące działalności pożytku publicznego.

Konkordia to program realizowany przez Fundację Duende, którego celem jest poprawa jakości działania organizacji pozarządowych poprzez rozwój współpracy międzysektorowej – tworzenie sieci pozytywnych relacji z partnerami biznesowymi oraz polskim i międzynarodowym środowiskiem naukowym.
W dziale "Baza wiedzy" znajdziecie informacje posegregowane na pięć działów: artykuły, opinie, wywiady, badania oraz poradnik. Udostępniono nie tylko ściśle merytoryczne teksty, ale też relacje z imprez, przedstawione przez specjalistów z danych dziedzin „tematy miesiąca” czy wywiady ze specjalistami.

Profesjonalny menedzer w NGO – kurs
PUBLIKACJE Klubu Myśli Społecznej Inicjatywy >>>
Choć lista publikacji nie jest długa, to znajduje się na niej kilka naprawdę przydatnych pozycji, m.in. multimedialny kurs „Profesjonalny Menadżer w NGO”, podręcznik dla działaczy organizacji pozarządowych "Profesjonalny menedżer w NGO"  oraz "Budowanie partnerstw lokalnych".


Portal www.platformakultury.pl został stworzony przez Narodowe Centrum Kultury jako interaktywny portal poświęcony kulturze i edukacji kulturalnej. Znajdziecie tu m.in. zbiór ważnych publikacji, zasobów internetowych oraz instytucji, dzięki którym można dowiedzieć się jak działać, skąd czerpać fundusze oraz inspiracje.

Warto także zaglądać do działów publikacji opiniotwórczych organizacji eksperckich, my polecamy szczególnie:

W kontekście naszego głównego obszaru zainteresowań, czyli finansowania działalności non-profit, zachęcamy do korzystania z publikacji projektów zrealizowanych w tym własnie obszarze:


Na stronie znajdziecie artykuły powstałe w ramach projektów Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Większość z nich dotyczy finansowej rzeczywistości funkcjonowania NGO w Polsce.

Projekt jest realizowany przez Fundację dla Polski i Fundusz Pożyczkowy PAFPIO. Jego celem jest wzrost kompetencji organizacji w zakresie zarządzania finansami. W ramach projektu wydano naprawdę świetne publikacje, szczególnie polecamy "Kalendarz finansisty 2013 r." dla zarządzających finansami w organizacji.

W tym miejscu publikujemy aktualizacje powyższej listy publikacji o pozycje zasugerowane nam przez Czytelników:

FWW  Publikacje Fundacji Wspomagania Wsi, mi.in. na temat dziedzictwa kulturowego, dostępu do Internetu.

Publikacje ATOMY: Sieć organizacji młodzieżowych z regionu Warmii i Mazur działająca dla rozwoju jej członków, kreowania i wspierania działań na rzecz młodzieży i jej uczestnictwa w życiu publicznym.

   BIBLIOTEKA AKADEMII ROZWOJU FILANTROPII >>>   
Instytut Fundraisingu  E-booki i artykuły o fundraisingu Instytutu Fundraisingu >>>

logo mp.jpg  Fundacja "Inicjatywa Kobiet Aktywnych" FIKA - bezpłatne publikacje z projektu MAM PRAWO DO PRAWA >>>

Z pewnością jest więcej źródeł darmowych publikacji dla NGO, które kryją się gdzieś w sieci. Jeśli znacie takowe, prosimy o informację. Chętnie uaktualnimy powyższa listę!


ZAPRASZAMY TAKŻE NA 

7 komentarzy:

Anonimowy pisze...

pozwolę sobie dorzucić jeszcze jeden link do publikacji Fundacji Wspomagania Wsi:
http://www.fundacjawspomaganiawsi.pl/index.php/publikacje-fww

Konkursy dla NGO pisze...

Dziękujemy! Uaktualnimy artykuł jeszcze dziś. Pozdrawiamy i polecamy się na przyszłość!

Anonimowy pisze...

http://filantropia.org.pl/biblioteka

biblioteka akademii rozwoju filantropii

Kuba pisze...

Wielkie plusy za kalendarz Google!!! Dzięki że ktoś pomyślał o tym.
Przydała by się jeszcze lajko ikona na Twitter. Niech Radek wie, że coś się dzieje.

Konkursy dla NGO pisze...

Dzięki, zaraz uzupełnimy o bibliotekę ARF :)
A w kwestii Twittera - postaramy sie jak najszybciej :) A pomysł kalendarza podrzucili Czytelnicy, łączenie z sugestią, by wykorzystać Google :)

Pozdrawiamy ciepło!

ekipa z Konkursy dla NGO

Instytut Fundraisingu pisze...

Prosimy o dorzucenie naszej Bezpłatnej Akademii Fundraisingu, która znajduje się na stronie Instytutu Fundraisingu http://www.instytutfundraisingu.pl/e-booki-i-artykuly-o-fundraisingu.html
Na bieżąco ją rozbudowujemy - raz w miesiącu opracowujemy i wrzucamy nową pozycję.

Konkursy dla NGO pisze...

Już się robi - bardzo dziękujemy i pozdrawiamy!

Publikowanie komentarza