Szukaj na tym blogu

wtorek, 14 maja 2013

Jak szkolić? - wskazówki dla NGO


Większość organizacji pozarządowych uczestniczy w licznych szkoleniach, organizowanych przez inne organizacje lub instytucje. Zdarza się jednak, że ze słuchacza przeistaczamy się w trenera - udzielamy instruktażu nowym wolontariuszom lub też dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem z publicznością większą lub mniejszą. Część z nas ma naturalne predyspozycje do wystąpień publicznych i szkolenie przychodzi im naturalnie. To jednak mniejszość, najczęściej do wystąpienia musimy się solidnie przygotować.
Dziś postanowiliśmy wesprzeć Was w takich własnie sytuacjach - gdy mamy wystąpić jako trener czy prelegent, a nasze doświadczenie i pewność siebie w tym zakresie są ograniczone. Proponujemy, swoim zwyczajem, kilka cennych publikacji on-line, które znaczenie ułatwią Wam wejście w rolę przekazującego wiedzę innym. Kto wie, może jeśli nie prowadziliście szkoleń, po zapoznaniu się z rekomendowanymi publikacjami zaczniecie? :-)Na początek proponujemy książkę "PODRĘCZNIK trenera NGO" z 2008 r., przygotowany w ramach projektu Dobry Trener NGO (Opracowanie przygotowane przez Stowarzyszenie ASTD Global Network Poland i Fundację Obserwatorium Zarządzania w ramach projektu Dobry Trener NGO ze środków Mechanizmu Finansowego EOG, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych).
Publikacja została napisana przez trenerów dla trenerów - omawia kluczowe kompetencje, które powinna posiadać osoba prowadząca szkolenia:
- Komunikacja interpersonalna
- Rozwój osobisty i zawodowy trenera
- Zarządzanie procesem grupowym
- Prezentacje i wystąpienia publiczne
- Organizacja i planowanie szkoleń

"Podręcznik trenera. Praktyka prowadzenia szkoleń"  wydany w ramach Biblioteki Moderatora z 2004 r.

"Jak efektywnie szkolić pracowników"  oraz  "Jak się wyszkolić, by szkolić innych. Wprowadzenie w problematykę zawodu trenera"  przygotowane na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z 2009 r. przyda się nie tylko firmom, ale także NGO.

Publikacja jeszcze z dawnych czasów PHARE, ale nadal pełna wskazówek  o tym "JAK ZORGANIZOWAĆ I POPROWADZIĆ SZKOLENIE". OPRACOWANIE: Katarzyna Wawer-Dziedziak; ZWIĄZEK RZEMIOSŁA POLSKIEGO 2004

"Jak przygotować zajęcia komputerowe dla osób dorosłych w bibliotece" oraz  "Doskonalenie kompetencji trenerskich wskazówki dla osób prowadzących zajęcia komputerowe w bibliotekach" . Poradniki powstały w ramach projektu „Informacja dla obywateli – cybernawigatorzy w bibliotekach”, zainicjowanego przez polskich uczestników programu wymiany rządu amerykańskiego IVLP „Library & Information Science", realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Polsce. Publikacja stanowi część zestawu materiałów dydaktycznych dla uczestników szkoleń (bibliotekarzy i wolontariuszy).

W "Poradniku dla trenerów i organizatorów szkoleń komputerowych dla seniorów" M Łotys z Fundacji Wspomagania Wsi (2010) znajdziecie mnóstwo wiedzy o pracy z osobami starszymi uczącymi się obsługi komputera.

"Warsztaty kompetencji międzykulturowych – podręcznik dla trenerów" Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytet Warszawski, Międzykulturowe Centrum Adaptacji Zawodowej - w ramach IW EQUAL.


"Ekonomia solidarności. Przewodnik dla trenera" to praktyczny skrypt, który pomoże w edukowaniu młodzieży na temat ekonomii społecznej. 


"EDUKACJA ANTYDYSKRYMINACYJNA. Podręcznik trenerski". Podręcznik powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Willa Decjusza –Akademia Treningu Antydyskryminacyjnego.


"Edukacja dla godności. poradnik dla facylitatatorów i facylitatorek." Amnesty International. Poradnik jest przeznaczony dla trenerów i trenerek edukacji praw człowieka,którzy/ które chcą wprowadzać strategie aktywnego uczestnictwa do edukacji praw człowieka oraz rozwijać swoje umiejętności trenerskie.


Lekturą obowiązkową są także publikacje Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych >>>. Stowarzyszenie poleca także praktyczny podręcznik dla facylitatorów i facylitatorek >>>


"Zasadnicze elementy szkolenia. Pakiet szkoleniowy" >>>  z serii T-Kit  dla pracowników młodzieżowych firmowanej przez Komisję Europejską i Radę Europy.

Powyższa lista będzie oczywiście aktualizowana. Prosimy także o przesyłanie linków do innych dobrych pozycji na temat szkoleń i NGO.


ZAPRASZAMY TAKŻE NA 

6 komentarzy:

Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Krakowie pisze...

Proszę jeszcze dodać podręczniki dla trenerów i liderów-seniorów: "Umiejetnosci niezbedne do partycypacji" i " Skuteczna partycypacja" wydane w ramach międzynarodowego projektu SEVIR i dostepne w pięciu wersjach językowych na stronie www.sevir.eu

Konkursy dla NGO pisze...

Dziękujemy bardzo, już uaktualniamy listę!

Pozdrawiamy!

Anonimowy pisze...

Polecam zbiorową publikację Stowarzyszenia Trenerów Organziacji Pozarządowych - o jakości szkoleń, ale też m.in. o metodach aktywnych, o równości w szkoleniach... http://stowarzyszeniestop.pl/index.php?id=125
Kolejna publikacja wkrótce :)
pozdrawiam Daria Sowińska-Milewska

Konkursy dla NGO pisze...

Bardzo dziękujemy Dario! Dopiero udało nam się zaktualizować listę publikacji. Polecamy sie na przyszłość :)

ekipa Konkursów dla NGO

Kasia pisze...

Ja zawsze obawiałam się przeprowadzać szkolenia w mojej firmie, bo czułam, że nie posiadam odpowiednich kompetencji. Zapisałam się na szkolenia dla firm i dowiedziałam się nad czym muszę popracować. Od roku sama efektywnie przeprowadzam różne szkolenia w swojej firmie i ciągle kształcę się w tym kierunku.

Anonimowy pisze...

Bardzo dobrze, że jest taki spis lektur, z którymi warto się zapoznać, aby dobrze wykonywać swoją robotę. Ja skorzystałam z kilku pozycji tutaj, aby efektywnie prowadzić szkolenia menedżerskie i przyznam, że plan, który sobie obrałam bardzo się sprawdza ;) Przez całe życie się w końcu uczymy ;) Pozdrawiam i życzę sukcesów w rozwoju bloga!

Prześlij komentarz