Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 22 lipca 2013

Dyskusje NGO: jak wygląda opodatkowanie środków gromadzonych przez NGO na subkontach?

Mimo licznych ulg i zwolnień podatkowych prowadzący organizacje pozarządowe muszą uważać na pułapki czające się w gąszczu naszych mało przejrzystych przepisów. Problemy w interpretacji czasami są na tyle duże, że wzbudzają zainteresowanie mediów. Tak było w przypadku czerwcowych doniesień "Rzeczpospolitej" i "Faktu" straszących nowym podatkiem od np. sprzętu rehabilitacyjnego przekazywanego osobom fizycznym przez organizacje. Podatek miałby obciążać osoby takim sprzętem obdarowane.
Wspomniane artykuły wzbudziły niepokój naszych Czytelników z organizacji, ale także spotkały się z interwencją i wyjaśnieniem Czytelników z administracji. Poza merytorycznymi kwestiami opisana niżej sprawa pokazała, jak wspaniałą społeczność ludzi związanych z NGO tworzycie. Dziękujemy  że jesteście i że Wam się chce!
A tymczasem zapraszamy do zapoznania się z przebiegiem dyskusji, zwieńczonym oficjalnym pismem od Ministerstwa Finansów.
6 czerwca 2013 Pani Ewa Fabisiak ze Stowarzyszania "W Naszych Rekach" na naszym profilu Facebookowym oraz na FORUM DYSKUSYJNYM zamieściła linki do niepokojących artykułów z "Rzeczpospolitej" i "Faktu".


Jak emocjonalnie donosił "Fakt":

"W tym kraju spokoju nie mają nawet ciężko chorzy ludzie. Jeśli zmagasz się np. z nowotworem i korzystasz z pomocy fundacji... zapłacisz od tego podatek! To nie żarty. Według "Rzeczpospolitej" fiskus upomni się w takiej sytuacji o twoje pieniądze. Bo to Polska właśnie!"

W tym kontekście Pani Ewa zwróciła uwagę naszej społeczności na potencjalne zagrożenie nowym podatkiem od wydatkowanych środków zbieranych są za pomocą subkont udostępnianych przez NGO. Zadała także kilka kluczowych pytań:
1. Czy opodatkowane wydatki miałyby dotyczyć rzeczy materialnych (leki, protezy), czy również usług (usługi medyczne)?
2. 99 procent (czasem nawet 100 procent) środków gromadzonych na subkontach pochodzi z wpłat z tytułu 1 % podatku dochodowego od osób fizycznych. Czy można w takim razie drugi raz opodatkować wydatkowanie środków otrzymanych jako część podatku? Czy nie wchodzi tu kwestia podwójnego opodatkowania?
3. Czy będzie to dotyczyć również środków zbieranych na leczenie i rehabilitację dzieci, czy dotyczy jedynie osób pełnoletnich?

Wyjaśnienia tych wątpliwości podjęła się Pani Joanna Stępień, Pełnomocniczka Marszałka Województwa Śląskiego ds. Organizacji Pozarządowych i Równych Szans, która także regularnie zagląda na nasze profile.
Wystosowała w tej sprawie pismo do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które z kolei zwróciło się z prośbą o wyjaśnienia do Ministerstwa Finansów. 19 lipca br. otrzymała odpowiedź, którą była uprzejma podzielić się z nami.

TU możecie zapoznać się z w sumie uspokajającą (nie są prowadzone prace legislacyjne mające na celu wprowadzenie nowego podatku!) odpowiedzią Ministerstwa Finansów >>>


W ramach podsumowania poniżej znajdziecie kilka konkretnych informacji zdobytych przez Panią Ewę Fabisiak, zgodnych z interpretacją MF, ale spisanych w dużo bardziej przejrzysty i zrozumiały sposób:

"Zbieranie i wydatkowanie środków gromadzonych na subkontach regulują dwie ustawy:
1. ustawa o spadkach i darowiznach
2. prawo podatkowe
Gdyby kwestia ta była rozpatrywana tylko w kontekście pierwszej ustawy, można by było oczekiwać, że raz na jakiś czas otrzymanie środków z fundacji będzie mogło oznaczać przychód.
Istotne jest jednak, że prawo podatkowe stwierdza, iż podatkiem NIE JEST objęta pomoc społeczna. Zbiórka pieniędzy na rehabilitację czy leczenie z pewnością należy do pomocy społecznej.W trakcie dzisiejszej porady dowiedziałam się, że najbezpieczniejszą formą otrzymywanej pomocy jest finansowanie leczenia, rehabilitacji itd. poprzez wystawienie faktury na fundację, co dla potencjalnego kontrolującego te kwestie urzędu skarbowego będzie oznaczało pomoc społeczną, czyli środki te będą zwolnione od podatku.
Nieco mniej bezpieczną formą pomocy jest przekazywanie środków bezpośrednio na rachunek bankowy beneficjenta lub otrzymanie czegoś od fundacji, gdyż wtedy istnieje niejakie ryzyko, że urząd skarbowy może uznać te środki za dochód podlegający opodatkowaniu. Nie jest to jednoznaczne i oczywiste, ale nie jest zupełnie nierealne (niestety).
Na razie, na szczęście NIE STWIERDZONO takich sytuacji (wg wiedzy osoby, z którą konsultowałam te wiadomości) i oby tak pozostało w przyszłości."

Bardzo dziękujemy Pani Ewie Fabisiak za poruszenie tematu oraz podzielenie się zdobytymi wyjaśnieniami.  Pani Joannie Stępień jesteśmy wdzięczni za poważne podejście do tematu i podjęcie się wyjaśnienia niejasności na samej górze.Po raz kolejny okazało się, jak wspaniała społeczność ludzi związanych z III sektorem zebrała się tu w wirtualnym świecie. Dziękujemy Wam wszystkim, że jesteście i że Wam się chce! Oby tak dalej!2 komentarze:

ewka pisze...

Cieszę się, że mogłam pomóc :) Pozdrawiam! Ewa Fabisiak

Konkursy dla NGO pisze...

Pani Ewo, to my dziękujemy i prosimy być z nami dalej i dalej poruszać ważne tematy!

Prześlij komentarz